Зміст сторінки:
- Добування кисню в лабораторії. Реакція розкладу. Поняття про каталізатор.(7 клас)
- Прості речовини кисень і залізо.(7 клас)
- Контрольна робота з теми "Прості речовини метали й неметали".(7 клас)
- Контрольна робота. Тема. Склад і назви основних класів неорганічних сполук.(8клас)
- Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками.(9 клас)
Тема. Добування кисню в лабораторії. Реакція розкладу. Поняття про каталізатор.
Мета уроку:
навчальна : закріпити поняття про хімічні елементи та прості речовини; навчити учнів за планом давати характеристику Оксигену та кисню, порівнювати кисень як просту речовину й Оксиген як хімічний елемент; ознайомити учнів з історією відкриття кисню; розглянути основні лабораторні способи одержання кисню; дати уявлення про реакцію розкладу, каталізатор;
виховна: виховувати творчий підхід до навчання, зацікавленість навчальним предметом, любов до природи;
розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, розвивати вміння учнів працювати з текстом підручника, логічно мислити, спостерігати, робити висновки та узагальнення, використовувати хімічні знання на практиці, формувати екологічну культуру й етику вихованців, учити їх будувати свої взаємини з навколишнім світом з позиції поваги до природи.
Обладнання і матеріали:
мультимедійний проектор, ноутбук, презентація уроку Power Point, Періодична система Д.І.Менделєєва, лабораторний штатив, спиртівка, пробірки, прилад для добування газів, велика хімічна склянка,3% розчин гідроген пероксиду, манган (ІV) оксид, кристалізатор з водою, скіпка, сірники.
Базові поняття й терміни:
Оксиген, кисень, прості та складні речовини, каталізатор, реакція розкладу.
Тип уроку:
засвоєння нових знань.
Епіграф уроку:
«Просто знати – це не все, знання потрібно використовувати».
Й. Гетте .
Хід уроку:
І. Організація класу до роботи.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вивчення простих речовин ми почали з однієї з найпоширеніших речовин – кисню, та хімічного елементу, який її утворює – Оксигену.
Слайд № 6.
Учні дають характеристику Оксигену і кисню за планом.
Оксиген - хімічний елемент
Хімічний елемент –
Хімічний символ –
Відносна атомна маса –
Валентність -
Будова атома:
Заряд ядра атома-
Кількість протонів-
Кількість нейтронів-
Кількість електронів-
Кисень - проста речовина
Проста речовина –
Хімічна формула –
Відносна молекулярна маса –
Фізичні властивості :
Агрегатний стан –
Колір –
Запах –
Смак –
Розчинність у воді –
Слайд № 7.
Учні виправляють помилки в тексті.
“Слідство ведуть хіміки”
Справа № 5.
У зошиті учня все переплуталось. Допоможіть йому розібратися, які поняття стосуються Оксигену, а які – кисню.
“… Оксиген - проста речовина , валентність дорівнює ІІ, відносна молекулярна маса – 32 а.о.м., входить до складу молекули води (Н2О).
Кисень - хімічний елемент, відносна атомна маса 16 а.о.м., формула - О”.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Часто людині необхідний кисень у чистому вигляді: в промисловості для проведення різноманітних реакцій, для синтезу нових речовин, лікування, а в лабораторних умовах вивчають властивості кисню. Тому питання добування кисню є актуальним і важливим.
ІV. Засвоєння нових знань.
А зараз ми з вами помандруємо сторінками книги «Історія відкриття кисню».
Слайд № 8.
Історія відкриття кисню
Слайд № 9.
1772 р. - шведський учений Карл-Вільгельм Шеєле відкрив кисень, здійснивши таке перетворення:
2NaNO3 = 2NaNO2 + O2
Повідомлення учнів.
Карл Шеєле - аптекарський учень
В другій половині XVIII століття в Швеції жив старанний аптекар Карл Вільгельм Шеєле.
Виготовлення пігулок, мікстур - ось в чому полягали його обов'язки. Але Шеєле робив значно більше. Закінчивши приготування ліків, він влаштовувався де-небудь у вільному кутку і починав товкти, випаровувати і досліджувати усілякі хімічні речовини. Він вивчав старі хімічні книги, про які навіть досвідчені аптекарі говорили, що розібратися в них дуже складно.
Для Шеєле не було більшої радості, ніж відкриття нової речовини, або відкриття нових властивостей вже відомих речовин.
Шеєле проводив різні досліди і кожного разу з хвилюванням чекав результатів. "Який щасливий дослідник, коли знаходить те, що шукав! Як радіє його серце!" - писав він одного разу своєму товаришу.
Шеєле починає вивчати природу вогню і замислюється над тим, яке значення для горіння відіграє повітря.
Карл Шеєле скоро навчився отримувати чисте "вогненне повітря" дуже простим способом - нагріванням селітри.
Його захопило це нове відкриття. Не було для Шеєле більшого задоволення, ніж спостерігати, як горять різні речовини в чистому "вогненному повітрі". Вони горіли в ньому дуже швидко і яскравіше, ніж при горінні в звичайному повітрі.
"Вогненне повітря" , яке добув Шеєле - кисень.
Слайд № 10.
1774 р. – англійський хімік Джозеф Прістлі відкрив кисень.
2HgO = 2Hg + O2↑
Повідомлення учнів.
Джозеф Прістлі - Король випадкових відкриттів.
Джозеф Прістлі встановив, що графіт проводить електричний струм, він був першим хто науково пояснив процес фотосинтезу, відкрив кисень. Цього б вистачило, щоб визнати Прістлі великим хіміком. Але є у на його рахунку відкриття, яким щодня користуються мільярди людей на Землі і навіть не здогадуються про автора - це відкриття однієї з властивостей вуглекислого газу, за допомогою якого стало можливим створити газовану воду.
Але ми сьогодні говоритимемо про відкриття кисню.
Джозеф Прістлі - англійський священик, хімік, філософ.
«1 серпня 1774 рік. Я спробував витягти повітря з ртутної окалини і знайшов, що повітря легко може бути вигнане з неї за допомогою лінзи. Це повітря не поглинається водою. Яке ж було моє здивування, коли я виявив, що свічка горить в цьому повітрі надзвичайно яскравим полум'ям. Марно намагався я знайти пояснення цьому явищу.»
Джозеф Прістлі.
Те, що кисень невидимий, позбавлений смаку, запаху, надовго затримало його відкриття.
В 1774, Прістлі помістив ртутну окалину (меркурій (ІІ) оксид) у створену ним камеру для експериментів. Коли він проводив досліди з отриманим газом, то побачив, що свічка розгоряється у ньому сильніше, на відміну від інших газів одержаних раніше, які перешкоджали горінню.
Прістлі відкрив те, що пізніше назвуть киснем.
Джозеф Прістлі був любителем досліджень. Часто він не розумів важливість власних відкриттів. Проте можна стверджувати, що його відкриття стали основою досліджень майже всіх вчених, хто був після нього.
Слайд № 11.
«1 серпня 1774 рік. Я спробував витягти повітря з ртутної окалини і знайшов, що повітря легко може бути вигнане з неї за допомогою лінзи. Це повітря не поглинається водою. Яке ж було моє здивування, коли я виявив, що свічка горить в цьому повітрі надзвичайно яскравим полум'ям. Марно намагався я знайти пояснення цьому явищу.»
Джозеф Прістлі.
Слайд № 12.
Дослід Прістлі .
Перегляд фільму.
Слайд № 13.
Усе ж – головні особи в історії відкриття кисню не К.В. Шеєле і не Дж. Прістлі. Вони відкрили новий газ – кисень, але до кінця свого життя залишалися ревними захисниками теорії флогістону, яка до кінця XVIII ст. стала «кайданами на ногах науки» і тривалий час гальмувала її розвиток .
Повідомлення учнів.
Антуан Лавуазьє
Великий французький хімік Антуан Лоран Лавуазьє дізнався про невідомий газ від самого Джозефа Прістлі. Через два місяці після свого відкриття Прістлі приїхав до Парижа і докладно розповів про те, як було зроблено це відкриття і з якої речовини він добув газ.
Лавуазьє повторив експерименти Джозефа Прістлі. Газ, він який він одержав підтримував процеси горіння і дихання, тому Лавуазьє спочатку назвав його «життєвим газом», а пізніше дає йому назву кисень.
Лавуазьє з'ясував суть горіння. Тільки він правильно оцінив істинне значення кисню в природі. Він вперше заявив, що ніякого флогістону не існує.
Особливе значення в історії відкриття кисню мають праці
А. Лавуазьє. Він (1775 р.) встановив, що кисень – складова частина повітря, створив кисневу теорію горіння (за 200 років вона не тільки не була спростована, а й отримала безліч підтверджень своєї правильності), яка прийшла на зміну теорії флогістону.
Слайд № 14.
Отже, підведемо підсумки:
1771 рік – кисень відкрив шведський вчений К.В.Шеєле.
1774 рік – Дж.Прістлі добув кисень розкладом меркурій (ІІ) оксиду.
1775 рік – А.Лавуазьє довів, що кисень є складовою частиною повітря,
а Оксиген входить до складу багатьох речовин.
Слайд № 15.
Добування кисню в лабораторії
Лабораторні методи добування кисню грунтуються на хімічних реакціях.
Для добування кисню в лабораторії найчастіше використовують такі сполуки:
Ø калій перманганат КМnО4 ;
Ø гідроген пероксид Н2О2 ;
Ø калій хлорат КСlО3;
Ø вода Н2О.
Слайд № 16.
Добування кисню в лабораторії
а) з перманганату калію: КМnO4 →K2MnO4 + MnO2 +O2↑
2КМnO4 →K2MnO4 + MnO2 +O2↑
Перегляд фільму.
Слайд № 17.
Добування кисню в лабораторії
б) з калій хлорату: KClO3 → KCl + O2↑
2KClO3 → 2KCl + 3O2↑
Слайд № 18.
Добування кисню в лабораторії
в) електроліз води: Н2О → Н2 ↑+ О2↑
2 Н2О → 2Н2 ↑+ О2↑
Вода є стійкою речовиною, однак під дією такого сильного фактора, як електричний струм, вона розкладається на прості речовини: водень і кисень.
У прилад для електролізу наливається розведений розчин сильного електроліту й поміщаються електроди. До електродів підключаються клеми джерела постійного струму невеликої напруги. При уьому чітко видно виділення бульбашок газу на електродах.
Вивчення простих речовин ми почали з однієї з найпоширеніших речовин – кисню, та хімічного елементу, який її утворює – Оксигену.
Слайд № 6.
Учні дають характеристику Оксигену і кисню за планом.
Оксиген - хімічний елемент
Хімічний елемент –
Хімічний символ –
Відносна атомна маса –
Валентність -
Будова атома:
Заряд ядра атома-
Кількість протонів-
Кількість нейтронів-
Кількість електронів-
Кисень - проста речовина
Проста речовина –
Хімічна формула –
Відносна молекулярна маса –
Фізичні властивості :
Агрегатний стан –
Колір –
Запах –
Смак –
Розчинність у воді –
Слайд № 7.
Учні виправляють помилки в тексті.
“Слідство ведуть хіміки”
Справа № 5.
У зошиті учня все переплуталось. Допоможіть йому розібратися, які поняття стосуються Оксигену, а які – кисню.
“… Оксиген - проста речовина , валентність дорівнює ІІ, відносна молекулярна маса – 32 а.о.м., входить до складу молекули води (Н2О).
Кисень - хімічний елемент, відносна атомна маса 16 а.о.м., формула - О”.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Часто людині необхідний кисень у чистому вигляді: в промисловості для проведення різноманітних реакцій, для синтезу нових речовин, лікування, а в лабораторних умовах вивчають властивості кисню. Тому питання добування кисню є актуальним і важливим.
ІV. Засвоєння нових знань.
А зараз ми з вами помандруємо сторінками книги «Історія відкриття кисню».
Слайд № 8.
Історія відкриття кисню
Слайд № 9.
1772 р. - шведський учений Карл-Вільгельм Шеєле відкрив кисень, здійснивши таке перетворення:
2NaNO3 = 2NaNO2 + O2
Повідомлення учнів.
Карл Шеєле - аптекарський учень
В другій половині XVIII століття в Швеції жив старанний аптекар Карл Вільгельм Шеєле.
Виготовлення пігулок, мікстур - ось в чому полягали його обов'язки. Але Шеєле робив значно більше. Закінчивши приготування ліків, він влаштовувався де-небудь у вільному кутку і починав товкти, випаровувати і досліджувати усілякі хімічні речовини. Він вивчав старі хімічні книги, про які навіть досвідчені аптекарі говорили, що розібратися в них дуже складно.
Для Шеєле не було більшої радості, ніж відкриття нової речовини, або відкриття нових властивостей вже відомих речовин.
Шеєле проводив різні досліди і кожного разу з хвилюванням чекав результатів. "Який щасливий дослідник, коли знаходить те, що шукав! Як радіє його серце!" - писав він одного разу своєму товаришу.
Шеєле починає вивчати природу вогню і замислюється над тим, яке значення для горіння відіграє повітря.
Карл Шеєле скоро навчився отримувати чисте "вогненне повітря" дуже простим способом - нагріванням селітри.
Його захопило це нове відкриття. Не було для Шеєле більшого задоволення, ніж спостерігати, як горять різні речовини в чистому "вогненному повітрі". Вони горіли в ньому дуже швидко і яскравіше, ніж при горінні в звичайному повітрі.
"Вогненне повітря" , яке добув Шеєле - кисень.
Слайд № 10.
1774 р. – англійський хімік Джозеф Прістлі відкрив кисень.
2HgO = 2Hg + O2↑
Повідомлення учнів.
Джозеф Прістлі - Король випадкових відкриттів.
Джозеф Прістлі встановив, що графіт проводить електричний струм, він був першим хто науково пояснив процес фотосинтезу, відкрив кисень. Цього б вистачило, щоб визнати Прістлі великим хіміком. Але є у на його рахунку відкриття, яким щодня користуються мільярди людей на Землі і навіть не здогадуються про автора - це відкриття однієї з властивостей вуглекислого газу, за допомогою якого стало можливим створити газовану воду.
Але ми сьогодні говоритимемо про відкриття кисню.
Джозеф Прістлі - англійський священик, хімік, філософ.
«1 серпня 1774 рік. Я спробував витягти повітря з ртутної окалини і знайшов, що повітря легко може бути вигнане з неї за допомогою лінзи. Це повітря не поглинається водою. Яке ж було моє здивування, коли я виявив, що свічка горить в цьому повітрі надзвичайно яскравим полум'ям. Марно намагався я знайти пояснення цьому явищу.»
Джозеф Прістлі.
Те, що кисень невидимий, позбавлений смаку, запаху, надовго затримало його відкриття.
В 1774, Прістлі помістив ртутну окалину (меркурій (ІІ) оксид) у створену ним камеру для експериментів. Коли він проводив досліди з отриманим газом, то побачив, що свічка розгоряється у ньому сильніше, на відміну від інших газів одержаних раніше, які перешкоджали горінню.
Прістлі відкрив те, що пізніше назвуть киснем.
Джозеф Прістлі був любителем досліджень. Часто він не розумів важливість власних відкриттів. Проте можна стверджувати, що його відкриття стали основою досліджень майже всіх вчених, хто був після нього.
Слайд № 11.
«1 серпня 1774 рік. Я спробував витягти повітря з ртутної окалини і знайшов, що повітря легко може бути вигнане з неї за допомогою лінзи. Це повітря не поглинається водою. Яке ж було моє здивування, коли я виявив, що свічка горить в цьому повітрі надзвичайно яскравим полум'ям. Марно намагався я знайти пояснення цьому явищу.»
Джозеф Прістлі.
Слайд № 12.
Дослід Прістлі .
Перегляд фільму.
Слайд № 13.
Усе ж – головні особи в історії відкриття кисню не К.В. Шеєле і не Дж. Прістлі. Вони відкрили новий газ – кисень, але до кінця свого життя залишалися ревними захисниками теорії флогістону, яка до кінця XVIII ст. стала «кайданами на ногах науки» і тривалий час гальмувала її розвиток .
Повідомлення учнів.
Антуан Лавуазьє
Великий французький хімік Антуан Лоран Лавуазьє дізнався про невідомий газ від самого Джозефа Прістлі. Через два місяці після свого відкриття Прістлі приїхав до Парижа і докладно розповів про те, як було зроблено це відкриття і з якої речовини він добув газ.
Лавуазьє повторив експерименти Джозефа Прістлі. Газ, він який він одержав підтримував процеси горіння і дихання, тому Лавуазьє спочатку назвав його «життєвим газом», а пізніше дає йому назву кисень.
Лавуазьє з'ясував суть горіння. Тільки він правильно оцінив істинне значення кисню в природі. Він вперше заявив, що ніякого флогістону не існує.
Особливе значення в історії відкриття кисню мають праці
А. Лавуазьє. Він (1775 р.) встановив, що кисень – складова частина повітря, створив кисневу теорію горіння (за 200 років вона не тільки не була спростована, а й отримала безліч підтверджень своєї правильності), яка прийшла на зміну теорії флогістону.
Слайд № 14.
Отже, підведемо підсумки:
1771 рік – кисень відкрив шведський вчений К.В.Шеєле.
1774 рік – Дж.Прістлі добув кисень розкладом меркурій (ІІ) оксиду.
1775 рік – А.Лавуазьє довів, що кисень є складовою частиною повітря,
а Оксиген входить до складу багатьох речовин.
Слайд № 15.
Добування кисню в лабораторії
Лабораторні методи добування кисню грунтуються на хімічних реакціях.
Для добування кисню в лабораторії найчастіше використовують такі сполуки:
Ø калій перманганат КМnО4 ;
Ø гідроген пероксид Н2О2 ;
Ø калій хлорат КСlО3;
Ø вода Н2О.
Слайд № 16.
Добування кисню в лабораторії
а) з перманганату калію: КМnO4 →K2MnO4 + MnO2 +O2↑
2КМnO4 →K2MnO4 + MnO2 +O2↑
Перегляд фільму.
Слайд № 17.
Добування кисню в лабораторії
б) з калій хлорату: KClO3 → KCl + O2↑
2KClO3 → 2KCl + 3O2↑
Слайд № 18.
Добування кисню в лабораторії
в) електроліз води: Н2О → Н2 ↑+ О2↑
2 Н2О → 2Н2 ↑+ О2↑
Вода є стійкою речовиною, однак під дією такого сильного фактора, як електричний струм, вона розкладається на прості речовини: водень і кисень.
У прилад для електролізу наливається розведений розчин сильного електроліту й поміщаються електроди. До електродів підключаються клеми джерела постійного струму невеликої напруги. При уьому чітко видно виділення бульбашок газу на електродах.
Перегляд фільму
Слайд № 19.
Добування кисню в лабораторії
в) з гідоген пероксиду: Н2О2 → Н2О + О2↑
2Н2О2 → 2Н2О + О2↑
Перегляд фільму.
Каталізатор : манган (ІV) оксид ( MnO2 ).
Каталіза́тор — речовина, яка пришвидшує хімічну реакцію, але сама при цьому не витрачається.
Слайд № 20.
Що спільного в цих рівняннях?
2КМnO4 →K2MnO4 + MnO2 +O2↑
2KClO3 → 2KCl + 3O2↑
2 Н2О → 2Н2 ↑+ О2↑
2 Н2О2 → 2Н2О + О2↑
Метод «Прес»
Що спільного в цих рівняннях?
Обговорюємо пропозиції дітей.
Робимо висновок, що, по-перше, в усіх цих реакціях продуктом є кисень. Це і є спосіб одержання кисню в лабораторії – одержання шляхом розкладання складних речовин у процесі нагрівання.
По-друге, це реакції, в яких з однієї речовини одержують кілька нових речовин. Записуємо визначення реакції розкладу.
Реакції розкладу - хімічні реакції, в результаті яких із однієї складної речовини утворюється дві чи більше нових речовин : АВ → А +В …
Слайд № 21.
Способи збирання кисню в лабораторії
1. Витіснення повітря
2. Витіснення води
Слайд № 22.
Виявлення кисню .
Кисень можна виявити за допомогою жевріючої скіпки. Скіпка, внесена в посудину із цим газом, яскраво спалахує.
Слайд № 23.
Ми також добудемо кисень з речовини, що є практично в кожній оселі – з гідроген пероксиду.
Чому гідроген пероксид зберігається в темній посудині?
Як ви гадаєте, про що свідчить термін придатності 24 місяці?
З часом гідроген пероксид перетворюється на воду, виділяючи при цьому кисень.
2Н2О2 = 2Н2О + О2
гідроген
пероксид
Але чекати так довго ми не можемо, тому скористаємось каталізатором.
Демонстрація добування кисню з гідроген пероксиду за участю манган(IV) оксиду.
Демонстрації:
Ø Добування кисню з гідроген пероксиду.
Ø Збирання кисню витісненням води.
Ø Виявлення кисню.
Виконання досдіду
Наллємо в пробірку 1-2 мл розчину гідроген пероксиду з массовою часткою 3% і поставимо в штатив для пробірок. Реакція протікає дуже повільно. Але якщо в пробірку внести на кінчику шпателя кілька кристалів манган (ІV) оксиду, то відразу починається бурхливе виділення кисню. Щоб перевірити, що виділяється саме кисень, потрібно внести в пробірку тліючу скіпку.
Слайд № 24.
Добування кисню в промисловості .
(Самостійна робота з підручником, ст. 103).
Розділення зрідженого повітря
(tкип О2 = - 1830 С, tкип N2 = -1960 С – при випаровуванні рідкого повітря першими вивітрюються азот і інші компоненти, а кисень лишається рідким)
Електроліз води
2Н2О = 2Н2 + О2
(розклад під дією електричного струму)
З часом гідроген пероксид перетворюється на воду, виділяючи при цьому кисень.
2Н2О2 = 2Н2О + О2
гідроген
пероксид
Але чекати так довго ми не можемо, тому скористаємось каталізатором.
Демонстрація добування кисню з гідроген пероксиду за участю манган(IV) оксиду.
Демонстрації:
Ø Добування кисню з гідроген пероксиду.
Ø Збирання кисню витісненням води.
Ø Виявлення кисню.
Виконання досдіду
Наллємо в пробірку 1-2 мл розчину гідроген пероксиду з массовою часткою 3% і поставимо в штатив для пробірок. Реакція протікає дуже повільно. Але якщо в пробірку внести на кінчику шпателя кілька кристалів манган (ІV) оксиду, то відразу починається бурхливе виділення кисню. Щоб перевірити, що виділяється саме кисень, потрібно внести в пробірку тліючу скіпку.
Слайд № 24.
Добування кисню в промисловості .
(Самостійна робота з підручником, ст. 103).
Розділення зрідженого повітря
(tкип О2 = - 1830 С, tкип N2 = -1960 С – при випаровуванні рідкого повітря першими вивітрюються азот і інші компоненти, а кисень лишається рідким)
Електроліз води
2Н2О = 2Н2 + О2
(розклад під дією електричного струму)
Слайд № 25.
Утворення кисню в природі.
Фотосинтез.
СО2 + Н2О → органічна речовина + О2 ↑ (кисень)
Перегляд фільму.
Слайд № 26.
Утворення кисню в природі.
Перегляд фільму.
Повідомлення учнів.
«Моря та океани - дуже цікаві і захоплюючі, дивовижні місця. Їх називають колискою життя.
Якщо опуститися на морське дно, то можна побачити, як на сотні кілометрів протягнулися підводні кольорові луги і ліси.
Це - водорості.
Там де є водорості – там є життя.
У чому ж їх унікальність?
Водорості виробляють 70% кисню на Землі, тоді як – "земні" рослини виробляють лише 30%.
Іншими «зеленими легенями» нашої планети є ліси.
Ліс - це особливий , безкінечно добрий і щедрий організм, який нічого не просить для підтримки свого існування, навпаки , він бере під захист всі живі істоти.
Ліс – це життя самої планети Земля.
Ліси дають життєдайне повітря, кисень.
Один гектар лісу за рік виділяє 20 тонн кисню.
Прийшла пора людству усвідомити: часи, коли добробуту можна було досягти за рахунок пограбування й руйнування природи, добігли до кінця.
Далі – прірва.»
Слова вчителя.
Щоденно, на кожному кроці, пам’ятай: як не можна зробити чогось корисного, то бодай не нашкодь, не стань учасником злочину проти природи.
"Я цікавлюся майбутнім, оскільки намірений провести в ньому решту свого життя", - ці слова належать Чарльзу Кеттерлінгу, але під ними може підписатися кожна людина, небайдужа до завтрашнього дня. Особливо актуальні вони для вас, молодих, адже ваше життя тільки починається і для вас здійснення всіх планів, задумів, мрій – у дні завтрашньому.
Слайд № 27, 28.
V.Перевір свої знання !
1. Позначте назву речовини, з якої Дж.Прістлі добув кисень:
а) Меркурій (ІІ) оксид; б) Гідроген пероксид;
в) Калій перманганат; г) Вода.
2. Позначте прізвище вченого, який створив кисневу теорію горіння:
а) Дж. Прістлі; б) К. Шеєле;
в) М. Ломоносов; г) А. Лавуазьє.
3. Кисень можна збирати способом витіснення води, тому що він за стандартних умов:
а) мало розчинний у воді; б) важчий за воду;
г) добре розчиняється у воді; д) легший за воду.
4. Якщо у пробірку з киснем внести тліючу скіпку, вона:
а) гасне; б) горить менш інтенсивно;
в) горить без змін; г) спалахує.
5. Кисень опускається з трубки на дно прийомної склянки, тому що він …
а) легший за повітря; б) важчий за повітря;
в) взаємодіє з молекулами повітря.
6. Вкажіть правильні твердження:
а) каталізатор збільшує швидкість реакції;
б) каталізатор входить до складу продуктів реакції;
в) каталізатор не впливає на швидкість реакції;
г) маса каталізатора зменшується після закінчення реакції.
7.Вкажіть реакцію розкладу:
а) 2Н2О → 2Н2 + О2 ; б) 2Сu + О2 → 2СuО ;
в) СаО + СО2→ СаСО3; г) 2Н2 + О2 → 2Н2О.
Слайд № 29.
VI. Підсумки уроку.
1.Що нового ви дізналися на уроці?
2.Чи досягли ми мети?
2.Найцікавішим на цьому уроці для мене було…
Аналіз навчальної діяльності учнів на уроці.
Оцінювання учнів.
VII. Домашнє завдання:
1. Вивчити § 17 . Добування кисню.
2. Виконати вправу 131 (ст. 105).
3.Дослідницька лабораторія.
“Активність різних видів каталізаторів під час розкладу гідроген пероксиду”
Під час розкладу гідроген пероксиду, замість манган (ІV) оксиду, можна використати:
Ø активоване вугілля,
Ø подрібнений шматок будь – якої кімнатної рослини,
Ø маленький шматок сирого м’яса.
Оскільки швидкість реакції не залежить від кількості каталізатора, то за швидкістю виділення бульбашок можна зробити висновок про активність різних каталізаторів.
1.Що нового ви дізналися на уроці?
2.Чи досягли ми мети?
2.Найцікавішим на цьому уроці для мене було…
Аналіз навчальної діяльності учнів на уроці.
Оцінювання учнів.
VII. Домашнє завдання:
1. Вивчити § 17 . Добування кисню.
2. Виконати вправу 131 (ст. 105).
3.Дослідницька лабораторія.
“Активність різних видів каталізаторів під час розкладу гідроген пероксиду”
Під час розкладу гідроген пероксиду, замість манган (ІV) оксиду, можна використати:
Ø активоване вугілля,
Ø подрібнений шматок будь – якої кімнатної рослини,
Ø маленький шматок сирого м’яса.
Оскільки швидкість реакції не залежить від кількості каталізатора, то за швидкістю виділення бульбашок можна зробити висновок про активність різних каталізаторів.
Презентація до уроку "Добування кисню в лабораторії. Реакція розкладу. Поняття про каталізатор".
Тема. Прості речовини кисень і залізо.
Мета: узагальнити та закріпити знання про прості речовини, метали та неметали; порівняти властивості кисню та заліза, металів і неметалів; закріпити вміння складати формули бінарних сполук, записувати рівняння хімічних реакцій. Підготувати учнів до контрольної роботи.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Форми роботи: фронтальна бесіда, групова і індивідуальна робота.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, картки із завданнями.
ХІД УРОКУ.
І. Організація класу.
ІІ.Повідомлення теми, мети уроку.
ІІІ.Відтворення і корекція опорних знань.
Фронтальне опитування.
«Вірю - не вірю»
Кожне питання починається словами: «Чи вірите ви, що...» Учні повинні погодиться з цим твердженням чи ні.
Ферум належить до металічних елементів.
Відносна атомна маса Феруму дорівнює 26.
Оксиген виявляє валентність ІІ.
Ферум у всіх сполуках виявляє валентність ІІ.
Заряд ядра атома Оксигену +16.
До складу атома Феруму входить 26 електронів.
Залізо реагує активно з іншими металами.
Атоми Оксигену входять до складу складних речовин – оксидів.
Чавун є еластичнішим матеріалом ніж сталь.
У вологому повітрі залізо ржавіє.
Корозія відбувається під впливом світла.
ІV. Повторення й аналіз основних фактів.
Робота в парах.
Завдання для обговорення.
1.Охарактеризувати фізичні властивості кисню.
2.Пояснити хімічні властивості кисню, навівши відповідні рівняння
реакцій.
3.Пояснити умови виникнення і припинення горіння.
4.Пояснити як можна одержати кисень в лабораторії.
5.Обгрунтувати застосування кисню.
6.Схарактеризувати хімічні властивості заліза.
7.Пояснити фізіологічну роль заліза.
8.Пояснити галузі застосування заліза.
9.Пояснити явище руйнування заліза.
Обговорення відповідей.
Завдання для всіх учнів класу.
Схарактеризувати всі нові хімічні терміни, що трапилися вам під час вивчення теми.
«Місткий кошик»
На аркуші паперу намалювати кошик, на якому написати терміни з вивченої теми. Головне, щоб «кошик» був заповнений доверху. Через певний час зупинити гру і попросити одного з учнів зачитати слова. Учні викреслюють назви, які повторюються в їх записах.Переможцем виявиться учень, у якого більше за інших записано термінів, тобто в якого найбільш місткий кошик для знань.
V.Узагальнення й систематизація знань.
Виконання завдань із закріплення вмінь складати формули бінарних сполук, записувати рівняння хімічних реакцій.
Завдання виконуються біля дошки та індивідуально в зошитах (учні можуть обирати завдання, що їх цікавлять або викликають утруднення).
Завдання заздалегідь підготовлені на аркушах на кожну парту.
Завдання.
1. Випишіть окремо формули оксидів: N2, Fе203, S02, Zn, НСl, 03, СаО, С02, Н2S04.
2. Складіть формули оксидів таких елементів: К, Ва, Аl, S(ІV), Р(V), Сг(VІ) і дайте їм назви.
3. Розставте коефіцієнти в рівняннях реакцій:
а)Аl + 02 -> Аl203;
б)Fе + 02->FеО;
в)Fе + Сl2 -> FеСl3;
г)С2Н2 + 02 -> С02 + Н20.
4. Закінчіть рівняння реакцій і вкажіть їх тип:
а)С + 02 ->...;
б)Р + 02 ->...;
в)... ->Н2 + 02.
5. Складіть рівняння хімічних реакцій, у результаті яких утворюються такі оксиди з простих речовин: S02, ZnО, Fе203.
6. Складіть рівняння реакції горіння складних речовин:
а) C2H6; б) CS2.
7. Запишіть рівняння реакцій для здійснення перетворень за та кою схемою:
Н202->02->Fе203.
8. Кисень масою 4 г повністю прореагував із фосфором масою 3,1г. Яка маса фосфор(V) оксиду утворилася внаслідок цього?
9. Обчисліть масу атомів Оксигену, що містяться у фосфор(V) оксиді масою 200 г.
VI. «Підіб’ємо підсумки»
На уроці я...
дізнався...
зрозумів...
навчився...
найбільший мій успіх - це...
найбільші труднощі я відчув...
я не вмів, а тепер умію...
я змінив своє ставлення до...
на наступному уроці я хочу...
VІI. Домашнє завдання.
Повторити матеріал теми,підготуватись до контрольної роботи з теми «Прості речовини метали й неметали».
Тема. Контрольна робота з теми «Прості речовини метали й неметали»
Мета: визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми.
Тип уроку: урок перевірки знань.
Форми роботи: бесіда, індивідуальна письмова різнорівнева тестова робота.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, картки із завданнями.
ХІД УРОКУ.
І. Психолого - адаптаційний процес .
Створення ситуації успіху.
ІІ. Виконання письмової роботи.
ІІІ. Домашнє завдання.
Повторити вивчений матеріал.
Варіант 1.
Початковий рівень
1. Вкажіть хімічний символ елемента Оксигену:
а)02; б)03; в) О; г) Н.
2.До простих речовин належать:
а) кисень; б) залізо; в) ферум(ІІІ) оксид.
3.За звичайних умов агрегатний стан кисню — ...
а) рідкий; б) твердий; в) газуватий.
4.Вкажіть формулу оксиду:
а) НСІ; б)СuО; в) FеS; г) NН3.
5.Електропровідність і теплопровідність — характерна ознака...
а) металів; б) неметалів.
6.У промисловості залізо добувають з...
а) руд; б) повітря; в) органічних речовин.
Середній рівень
1. Позначте формулу карбон(ІV) оксиду:
а)К20; б)СаО; в) С02; г) СО.
2.Складіть рівняння реакції розкладу перманганату калію за поданою схемою:
КМn04 -> К2Мn04 + Мn02 + 02.
Рівняння буде правильним, якщо перед КМn04 поставити коефіцієнт...
а) 1; б) 2; в) 4.
3. Позначте властивості, характерні для заліза:
а) за звичайних умов — це газувата речовина;
б) залізо — сріблясто-білий метал, пластичний, легко кується;
в) воно плавиться за температури 1539 °С.
Достатній рівень
1.Складіть рівняння реакції розкладу пероксиду гідрогену з утворенням води й кисню.
2.Складіть рівняння реакції горіння фосфору.
3.Обчисліть масову частку Феруму у ферум(ІІІ) оксиді.
Високий рівень
1. Складіть рівняння реакції горіння алюмінію.
2.Складіть рівняння реакції горіння пропану (С3Н8).
Варіант 2.
Початковий рівень
1.Вкажіть хімічний символ елемента Феруму:
а)F; б)Fе; в) Р; г) Fе203.
2.Вкажіть відносну атомну масу Оксигену:
а) 8; б) 16; в) 32.
3.Позначте хімічну формулу кисню:
а)02; б)03; в) О; г) Н2.
4. Тверда тугоплавка речовина сріблясто-білого кольору, пластична, яка легко кується, добре проводить струм і тепло — це...
а) сірка; б) фосфор; в) залізо; г) кисень.
5. Вкажіть формулу оксиду:
а)Н2S; б)Fе203; в) РН3; г)НF.
6. У промисловості кисень добувають з...
а) руди; б) повітря; в) органічних речовин.
Середній рівень
1. Вкажіть формулу фосфор(V) оксиду:
а)НF; б)Р203; в) Р205; г) РН3.
2.Складіть рівняння реакції розкладу пероксиду гідрогену за поданою схемою:
Н202 -> Н20 + 02.
Сума коефіцієнтів у цьому рівнянні становить:
а) 4; б)2; в) 5.
3. Вкажіть властивості, характерні для кисню:
а) за звичайних умов — це безбарвний газ;
б) кисень — тверда тугоплавка речовина;
в) кисень підтримує горіння.
Достатній рівень
1.Напишіть рівняння реакції розкладу аргентум(І) оксиду з утворенням простих речовин — металу й неметалу.
2.Складіть рівняння реакції горіння сірки.
3.Обчисліть масову частку Купруму в купрум(ІІ) оксиді.
Високий рівень
1. Складіть рівняння реакції горіння магнію.
2.Складіть рівняння реакції горіння метану (СН4).
Варіант 3
Початковий рівень
1. Вкажіть хімічну формулу заліза:
а)02; б)Zn; в) Fе; г)F2; д) FеО.
2.У газуватому, рідкому й твердому станах кисень складається з...
а) атомів; б) молекул; в) йонів.
3.Високі температури плавлення й кипіння характерні для...
а) кисню; б) заліза; в) сірки.
4.До складу води Оксиген входить як...
а) елемент; б) проста речовина.
5.Вкажіть формулу оксиду:
а)FеСl3; б)FеS; в) FеО; г) Fе(ОН)3.
6. Вкажіть формули простих речовин:
а) S; б)S02; в) 02; г) СuО; д) Сu.
Середній рівень
1. Позначте формулу ферум(ІІІ) оксиду:
а)FеО; б)Fе203; в) Fе304; г) Fе(0Н)3.
2.У результаті спалювання простої речовини утворився оксид S02. Яку просту речовину спалили:
а) кремній; б) сірку; в) селен?
3. Складіть рівняння реакції розкладу за поданою схемою:
HgO->Hg + O2.
Сума коефіцієнтів у цьому рівнянні дорівнює:
а) 3; б) 4; в) 5.
Достатній рівень
1. Напишіть рівняння реакцій, користуючись поданими схемами. Вкажіть тип кожної реакції:
а)... + 02->SіО2; б) ... + 02-> С02; в) Н202->Н20 + ....
2.Напишіть рівняння реакції між залізом та сіркою. Наведіть назву продукту реакції.
3.Обчисліть масову частку Кальцію в кальцій оксиді.
Високий рівень
1.Напишіть рівняння реакції горіння бору. Валентність бору в сполуках дорівнює номеру групи.
2.Складіть рівняння реакції горіння бутану (С4Н10).
Варіант 4
Початковий рівень
1. Вкажіть відносну атомну масу Феруму:
а) 28; 6)56; в) 19; г) 112.
2.До складу гірських порід Ферум входить як...
а) проста речовина; б) елемент.
3.Кисень можна збирати у склянку способом витіснення води, оскільки він...
а) добре розчиняється у воді;
б) мало розчиняється у воді;
в) взаємодіє з водою.
4. Вкажіть формулу оксиду:
а)СН4; б)С02; в) Н2С03; г) АІ4С3.
5. Вкажіть рівняння реакції окиснення:
а) СаО + Н20 = Са(ОН)2;
б) ЗFе + 202 = Fе304;
в) 2Fе(ОН)3 = Fе203 + ЗН20.
6.Тліюча скіпка спалахує, якщо її внести до склянки, де міститься:
а) водень; б) кисень; в) сірководень; г) вуглекислий газ.
Середній рівень
1. Вкажіть формулу сульфур(ІV) оксиду:
а)S03; б)S02; в)Н2S; г) СuО.
2. У результаті окиснення простої речовини утворився оксид Fе203. Яка речовина окиснилась:
а) фтор; б) залізо; в) свинець?
3. Складіть рівняння реакції за поданою схемою: Мn207 —> Мn02 + 02.
Сума коефіцієнтів у рівнянні дорівнює:
а) 3; б) 6; в) 9.
Достатній рівень
1. Закінчіть рівняння реакцій, користуючись поданими схемами. Вкажіть тип кожної реакції:
а) КМnO4 -> К2Мn04 + Мn02 + ...;
б) ? + 02 ->Lі20;
в) Аg20->Аg+....
2.Напишіть рівняння реакції горіння заліза з утворенням залізної окалини.
3.Обчисліть масову частку Феруму в ферум(ІІ) оксиді.
Високий рівень
1. Складіть рівняння реакції горіння кремнію.
2.Напишіть рівняння реакції розкладу бертолетової солі (КСІОз), якщо продуктами є кисень і бінарна сполука, що складається з металу й неметалу. Які ви знаєте способи прискорення реакцій?
Контрольна робота.
Тема. Основні класи неорганічних сполук. (8 клас)
Мета: визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми.
Тип уроку: урок перевірки знань.
Форми роботи: бесіда, письмова тестова робота.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, картки із завданнями.
ХІД УРОКУ.
І. Психолого - адаптаційний процес .
Створення ситуації успіху.
ІІ. Виконання письмової роботи.Тест.
ІІІ. Домашнє завдання.
Повторити вивчений матеріал.
Тип уроку: урок перевірки знань.
Форми роботи: бесіда, письмова тестова робота.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, картки із завданнями.
ХІД УРОКУ.
І. Психолого - адаптаційний процес .
Створення ситуації успіху.
ІІ. Виконання письмової роботи.Тест.
ІІІ. Домашнє завдання.
Повторити вивчений матеріал.
Тест. Склад
і назви основних класів неорганічних сполук
Варіант І
І. «Так чи
ні»
1. Оксиди – складні
речовини, утворені двома елементами, одним з яких обов’язково є Оксиген.
2. В даному переліку
переважають оксиди: NaOH, Na2O, NaNO3, N2O5, HNO3, Al(NO3)3.
3. Основи – складні речовини у яких атом неметалічного елемента
з’єднується з однією або кількома гідроксильними групами (ОН).
4. В даному переліку
переважають кислоти: HNO3, KOH, HCl, K3PO4, Ca(OH)2, H3PO4.
5. H2SO4 – формула сульфатної
кислоти.
6. СаСО3 – сіль, що має назву кальцій
карбонат.
7. Основні оксиди – це
оксиди, яким відповідають основи.
8. СаО – калій оксид.
9. SО2 – сульфур (ІV) оксид.
10. Кислоти – складні
речовини, які містять один або декілька атомів металів, здатних заміщувати
атоми Гідрогену та кислотний залишок.
11. АІ2О3 – основа.
12. Солі – складні речовини, які складаються з атомів
металічного елемента та кислотного залишку.
ІІ. Вірна
відповідь одна
1. Позначте формулу
оксиду: а) HNO3; б) NaOH; в) K2CO3; г) CuO.
2. Позначте формулу лугу: а)
Zn(OH)2; б) Fe(OH)2; в) Ba(OH)2; г) CaO.
3. Позначте формулу кислоти:
a) Н2SO3; б) MgO; в) K2O; г)H2O.
4. Оксиду SO3 відповідає кислота: а) H2S; б) H2SO3 в) H2CO3; г) H2SO4.
5. K2О належить до класу: а) оксидів; б) основ; в) кислот; г) солей.
6. Речовина FeSO4 має назву: а) ферум (ІІ)
сульфід; б) ферум (ІІ) сульфіт; в) ферум (ІІ) сульфат; г) ферум (ІІ) силікат.
7. Оксиду СаО відповідає
гідроксид: а) СаСО3; б) Са(ОН)2; в)
СаОН; г) CaS.
8. Речовина СО2 має назву: а) карбон (ІІ)
оксид; б) карбон (ІV) оксид; в)
карбонатна кислота; г) карбонова кислота.
ІІІ. «Морський бій»
Дати назви відповідним речовинам.
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
|
А
|
NaOH
|
K2CO3
|
FeSO4
|
H2SO4
|
Ca(NO3)2
|
Na2SO4
|
Б
|
NaNO3
|
CaO
|
K2SiO3
|
Al2O3
|
CaCO3
|
KOH
|
В
|
AlCl3
|
CaBr2
|
P2O3
|
Fe(NO3)3
|
CaS
|
HNO3
|
Г
|
KCl
|
K2SO3
|
HBr
|
Na2S
|
P2O5
|
AgNO3
|
Д
|
H3PO4
|
HCl
|
Al(NO3)3
|
H2SiO3
|
FeO
|
H2SO3
|
ІV. Вірна відповідь не одна
1)
Позначте всі правильні твердження щодо солей:
А. Усі солі містять атоми Гідрогену.
Б. Солі складаються з атомів металічних елементів і кислотного залишку.
В. Усі солі солоні на смак.
Г. СаСО3
належить до карбонатів.
Д. За звичайних умов солі – тверді речовини.
Е. Усі солі розчиняються у воді.
2)
Позначте всі правильні відповіді щодо основ:
А. Луги – це основи, які розчиняються у воді.
Б. Основи складаються з атомів неметалічних елементів і гідроксильних
груп.
В. Луги у водному розчині милкі на дотик.
Г. Число гідроксильних груп відповідає валентності металічного елемента.
Д. Луги - найпоширеніші в природі
неорганічні сполуки.
Е. Нерозчинних основ значно більше чим розчинних.
V. Тест на відповідність
1)
Установіть відповідність між назвою речовини та її хімічною формулою:
А: калій гідроксид а)
Са(ОН)2
Б: кальцій гідроксид б)
Мg(ОН)2
В: магній гідроксид в)
КОН
Г: барій гідроксид
г) NaOH
д) Ва(ОН)2
2)
Установіть відповідність між назвами і хімічними формулами кислот:
А: нітратна кислота а) Н2СО3
Б: сульфатна кислота б) Н2SO3
В: сульфідна кислота в) НNО3
Г: карбонатна кислота г) Н2SO4
д) Н2S
VІ. Відкрита відповідь
1) Обчисліть і вкажіть масу кальцій карбонату кількістю речовини 0,6 моль.
Відповіді: а) 600г;
б) 60г; в) 6г; г) 0,6г.
2) Розмістіть речовини в порядку зростання масової частки Цинку в них:
а) цинк оксид; б) цинк гідроксид; в) цинк хлорид; г) цинк сульфат.
2) Розмістіть речовини в порядку зростання масової частки Цинку в них:
а) цинк оксид; б) цинк гідроксид; в) цинк хлорид; г) цинк сульфат.
Тест. Склад і назви основних класів неорганічних
сполук
Варіант ІІ
І. «Так чи
ні»
1. К2О – основа.
2. В даному переліку оксидів
немає: KOH, CuSO4, CaO, NaCl, Mg, Mn(NO3)2.
3. Валентність кислотного
залишку визначається по числу атомів Гідрогену в кислоті.
4. В даному переліку
переважають безоксигенові кислоти: HNO3, HCl, H3PO4, H2CO3, H2S, HF.
5. H2S – формула сульфітної кислоти.
6. Сu(NO3)2 – сіль, яка має назву купрум
(ІІ) нітрат.
7. Основи – складні речовини, у яких атом
металічного елемента з’єднаний з кислотним залишком.
8. NaOH – розчинна основа (луг).
9. Кислотні оксиди – це
оксиди, яким відповідають кислоти.
10. Кислоти – складні речовини, які містять один або декілька
атомів Гідрогену і кислотний залишок.
11. В даному переліку переважають солі: BaSO4, CuCl2, NaOH, MgO, H3PO4, Al2(SO4)3.
12. NaCl – усім відома кухонна сіль.
ІІ. Вірна
відповідь одна
1. Позначте формулу
лугу: а) КСІ; б) Ва(ОН)2;
в) СаО; г) Cu(OH)2.
2. Позначте формулу оксиду: а) СН4; б) Н2СО3; в) СО2; г) СаСО3.
3. Позначте формулу солі: а)
К2СО3;
б) КОН; в) ВаО; г) H3BO3.
4. Речовина НРО3 належить до: а) оксидів;
б) основ; в) кислот; г) солей.
5. Речовина Н2S має назву: а) сульфітна
кислота; б) сульфатна кислота; в) сульфурна кислота; г) сульфідна кислота.
6. Позначте формулу
гідроксиду, який відповідає калій оксиду:
а) CaCO3; б) Ca(OH)2; в) CaOH; г) КОН.
7. Назва речовини, що має
формулу NO2:
а) нітроген оксид; б) нітроген
(ІІ) оксид; в) нітроген (ІV) оксид; г) нітроген (І) оксид.
8. Формула калій
сульфату: а) СаСО3;
б) К2СО3;
в) СаSO4; г) K2SO4.
ІІІ. «Морський бій»
Надайте
назви відповідним речовинам.
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
|
А
|
NaOH
|
K2CO3
|
FeSO4
|
H2SO4
|
Ca(NO3)2
|
Na2SO4
|
Б
|
NaNO3
|
CaO
|
K2SiO3
|
Al2O3
|
CaCO3
|
KOH
|
В
|
AlCl3
|
CaBr2
|
P2O3
|
Fe(NO3)3
|
CaS
|
HNO3
|
Г
|
KCl
|
K2SO3
|
HBr
|
Na2S
|
P2O5
|
AgNO3
|
Д
|
H3PO4
|
HCl
|
Al(NO3)3
|
H2SiO3
|
FeO
|
H2SO3
|
ІV. Вірна відповідь не одна
1) Позначте всі правильні відповіді щодо оксидів:
А. Усі
сполуки, що містять атоми Оксигену є оксидами.
Б. Оксиди
входять до складу багатьох мінералів на Землі.
В. Усі
оксиди добре розчиняються у воді.
Г. Серед
оксидів зустрічаються тверді, рідкі та газоподібні сполуки.
Д. Вода –
найпоширеніший природний оксид.
Е. Назва
речовини СО2 – карбон оксид.
2) Позначте всі правильні відповіді щодо кислот:
А.
Кислоти отримали свою назву за кислий смак.
Б.
Одноосновні кислоти це ті, що містять один кислотний залишок.
В. Усі
кислоти розчиняються у воді.
Г.
Кислоти складаються з атомів Гідрогену і кислотного залишку.
Д.
Валентність кислотного залишку визначається числом атомів Гідрогену.
Е. Кислоти
найпоширеніші сполуки в живій природі.
V. Тест на відповідність
1) Установіть відповідність між формулою речовини
та її характеристикою:
А: Fe(OH)3
а) сіль
Б: KNO3
б) луг
В: H2CO3
в) оксид
Г:
КОН
г) нітрат
д)
нерозчинна
е) кислота
2) Установіть відповідність між назвою речовини та
її формулою:
А: H3PO4 а) нітратна кислота
Б: H2SO3
б) сульфатна кислота
В: HNO3 в) ортофосфатна кислота
Г: H2S г) сульфідна кислота
д) сульфітна кислота
VІ. Відкрита відповідь
1) Обчисліть та вкажіть кількість речовини сульфатної кислоти масою 294г.
1) Обчисліть та вкажіть кількість речовини сульфатної кислоти масою 294г.
Відповіді:
а) 0,3 моль; б) 0,3 кДж; в) 3 моль.
2) Число атомів Плюмбуму, Нітрогену й Оксигену в складі деякої солі відноситься як 1:2:6.
Складіть формулу цієї солі і дайте їй назву. Якою кислотою утворена ця сіль?
2) Число атомів Плюмбуму, Нітрогену й Оксигену в складі деякої солі відноситься як 1:2:6.
Складіть формулу цієї солі і дайте їй назву. Якою кислотою утворена ця сіль?
9 клас.
Тема уроку. Класифікація
хімічних реакцій за різними ознаками.
Мета
уроку:
Ø закріпити і поглибити одержані раніше знання про
типи хімічних реакцій;
Ø продовжити формувати уміння класифікувати хімічні реакції за кількістю і
складом речовин, що взаємодіють чи утворюються в резуль-таті реакції, та
складати реакції різних типів;
Ø комплексно розвивати всі компоненти мислення учнів;
Ø розвивати вміння порівнювати і
робити висновки;
Ø виховувати
ініціативність та відповідальність
учнів.
Обладнання
та матеріали: Періодична система хімічних елементів
Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності
металів.
Методи: словесний
(розповідь, бесіда, пояснення); наочний ( використання комп’ютера, проектора).
Тип уроку: комбінований
урок.
Форми
роботи: розповідь учителя, хімічний тренінг, індивідуальна
робота, демонстраційний експеримент, робота з підручником.
Базові
поняття та терміни: прості і складні речовини, реагенти і
продукти реакції, типи хімічних реакцій,
реакції розкладу, сполучення, обміну,
заміщення.
Девіз
уроку: «Усе пізнається в порівнянні».
Рене Декарт.
Хід уроку
I. Актуалізація
опорних знань.
Хімічний тренінг: «Пригадай»
1) Що називається хімічною реакцією?
2) Що показує рівняння хімічної реакції?
3) Які ознаки хімічних реакцій?
4) Які речовини називаються реагентами, або вихідними речовинами?
5) Які речовини називаються продуктами реакції?
II. Мотивація
навчальної діяльності
На
сьогоднішній день відомо 118 хімічних елементів (в природі виявлені тільки 94,
інші добули штучно). Ці елементи утворюють велику кількість різноманітних
сполук, багато з яких можуть вступати в хімічні реакції між собою.
Перетворення
одних речовин на інші постійно відбуваються в природі. Вивченням хімічних реакцій і добуванням нових
речовин займа ються учені в дослідницьких лабораторіях. Різноманітні реакції
здійснюють інженери і технологи на заводах, учні під час виконання практичних робіт.
Хімічні реакції
можуть відбуватися повільно або миттєво, за звичайних умов або при нагріванні,
з добавлянням каталізатора чи без нього. Вони можуть супроводжуватися різними зовнішніми
ефектами — утворенням осаду або газу, зміною кольору, виділенням
теплоти тощо. Щоб
установити порядок у розмаїтті хімічних реакцій, здійснено їх класифікацію. При цьому
було враховано певні ознаки й особливості реакцій.
Слайд 2.
Сьогодні ми починаємо вивчення
нової теми – «Хімічні реакції» (учні
записують тему у зошити).
Слайд 3.
Мета уроку:
ознайомитись із
ознаками класифікації хімічних реакцій;
навчитись
розрізняти реакції сполучення, розкладу, заміщення, обміну.
Слайд 4.
Базові терміни:
Прості і складні речовини,реагенти і продукти реакції, реакції сполучення,
розкладу, заміщення, обміну.
Слайд 5.
Девіз уроку: «Усе
пізнається в порівнянні». Рене
Декарт
III.Вивчення нового матеріалу
Слайд 6.
1.Робота із таблицею
підручника (ст.. 81)
Класифікація хімічних
реакцій
№ п/п
|
Ознаки класифікації
|
Типи реакцій
|
1
|
Зміна числа і складу реагентів і продуктів реакцій.
|
Сполучення
Розкладу
Заміщення
Обміну
|
2
|
Зміна або відсутність зміни ступенів окиснення
елементів, які входять до складу речовин, що реагують.
|
Окисно-відновні
Без зміни ступенів окиснення елементів
|
3
|
Виділення або поглинання енергії під час реакції.
|
Екзотермічні
Ендотермічні
|
4
|
Наявність каталізатора.
|
Каталітичні
Некаталітичні
|
5
|
Перебіг реакції до кінця.
|
Оборотні
Необоротні
|
Слайд 7. Порівняйте рівняння хімічних реакцій. (Реакції сполучення)
Слайд 8. Порівняйте рівняння хімічних реакцій. (Реакції розкладу)
Слайд 9. Порівняйте рівняння хімічних реакцій. (Реакції заміщення)
Слайд 10. Порівняйте рівняння хімічних реакцій. (Реакції обміну)
Слайд 11. Напишіть рівняння хімічних реакцій, визначте тип кожної реакції і мотивуйте.
Слайди 12, 13.
Фізкультхвилинка
для очей.
IV.Систематизація і
узагальнення знань
Слайд 14.
Застосуй свої
знання. «Наукові коментатори».
Переглянути запропоновані відеофрагменти, прокоментувати їх. Записати рівняння хімічної реакції і визначити
її тип.
Слайд 15. Прокоментуйте відео, запишіть рівняння хімічної реакції, яку продемонстрували і вкажіть її тип. (Реакція розкладу)
Слайд 16. Прокоментуйте відео, запишіть рівняння хімічної реакції, яку продемонстрували і вкажіть її тип. (Реакція заміщення)
Слайд 17. Прокоментуйте відео, запишіть рівняння хімічної реакції, яку продемонстрували і вкажіть її тип. (Реакція обміну)
Слайд 18. Прокоментуйте відео, запишіть рівняння хімічної реакції, яку продемонстрували і вкажіть її тип. (Реакція сполучення)
Слайд 19. Яке слово зашифроване в таблиці.
Зашифроване слово –
БІОЛОГІЯ.
Пояснити, який існує зв'язок між вивченою темою і
зашифрованим словом.
V.Підсумок уроку.
Завершіть речення:
«Сьогодні на уроці головним було…»
«Сьогодні на уроці цікавим було…»
VI.Домашнє завдання:
Слайд 20.
Домашнє завдання.
• §13. Хімія 9 кл. Н.М. Буринська.
• Впр. 2, ст. 84 (для всіх учнів).
• Впр. 8, ст. 85 (для учнів ІІІ і ІV рівня).
Презентація до уроку "Класифікація Хімічних реакцій". 9 клас.
Дуже змістовні і цікаві уроки
ВідповістиВидалитиТетяна