Цікава хімія


Вода-уважний слухач. Заряди її позитивною енергією!

     У води є дуже важливе повідомлення для нас. Вода пропонує заглянути нам глибше в нас самих. Коли ми дивимося в себе через дзеркало води, повідомлення дивним чином проявляється та стає кристально чистим. Ми знаємо, що життя людини прямо пов'язане з якістю нашої води. С. Шарп
   Життя — це одушевлена вода. Леонардо да Вінчі.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Періодична система хімічних елементів

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------




--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Завдання для допитливих
Вітамін С (аскорбінова кислота) міститься майже у всіх свіжих овочах і фруктах. Вітамін С називається ще протицинготним, тому що через відсутність у їжі вітаміну С виникає цинга. Вітамін С чутливий до дії високих температур. Він починає руйнуватися при нагріванні вже до 500 С; руйнується також і при висушуванні.
При авітамінозі С спостерігається ще схильність до переломів кісток і розхитування зубів, слабка опірність проти інфекцій. Біологічна роль вітаміну С дуже різноманітна: він виявляє антитоксичну дію при отруєнні організму багатьма отрутами, прискорує загоєння ран, поліпшує зсідання крові, підвищує активність ферментів, регулює окислювально-відновні процеси.

Визначення вітаміну С
Визначення вітамінів - це складна справа. Але вітамін С - аскорбінову кислоту - можна визначити і в домашніх умовах. Для цього користуються характерною особливістю аскорбінової кислоти - легкістю її окиснення. Ви, звичайно, знаєте, що при зберіганні і приготуванні страв втрачається багато вітаміну С. Це пояснюється тим, що молекула аскорбінової кислоти нестійка, вона легко окиснюється навіть киснем повітря, перетворюючись в іншу кислоту - дегідроаскорбінову, яка не має властивостей вітаміну. Ми для аналізу використаєм сильніший за кисень окисник - йод.
Для досліду необхідно взяти аптечний спиртовий розчин йоду і розчин крохмалю. Відміряємо 20 мл соку (лимонного, яблучного ...) і розведемо його водою до 100 мл. Додамо трохи розчину крохмалю, а потім капнемо у розчин йод до появи стійкого синього кольору, який не зникає протягом 10-15 с. Чим менше аскорбінової кислоти в розчині - тим менше йоду потрібно.


Так можна дуже швидко визначити наявність аскорбінової кислоти в розчині. Таким способом можна дослідити найрізноманітніші фрукти і ягоди на наявність в них вітаміну С і порівняти вміст вітаміну в них; можна дізнатись чи залежить вміст вітаміну від сорту; знайти вміст вітамін у щойно зірваних плодах і тих, що простояли тиждень чи місяць; прослідкувати, як змінюється вміст вітаміну після теплової обробки.



Досліди з вуглеводами
   Вуглеводи - одна із основних складових частин нашого харчування. Глюкоза, фруктоза, крохмаль та інші вуглеводи безперервно "згоряють"  в клітинах, служать важливим енергетичним матеріалом для організмів.
   Характерною реакцією крохмалю є його взаємодія з йодом. Якщо до охолодженого розчину клейстеру добавити розчин йоду (розчин йоду повинен бути не концентрованим), то з'являється синє забарвлення. При нагріванні клейстеру воно зникає, а при охолодженні з'являється знову. Цією реакцією користуються при виявленні крохмалю в харчових продуктах.
   Якщо капнути розчином йоду на зріз картоплі або на шматочок білого хліба, то з'явиться синє забарвлення. 
     Таку реакцію можна використати для перевірки складу деяких напівфабрикатів, фаршів. Якщо у вас появилася підозра про наявність хліба у фарші, капніть на нього 1 - 2 краплі йоду. Поява синього кольору засвідчить про присутність хліба.

   Як можна відрізнити натуральну  каву від кавового напою? Краплиною йоду. Кавові напої складаються із зернових продуктів - ячменю, вівса, жита до складу яких входить крохмаль. Крохмаль у будь-яких продуктах при взаємодії з йодом дає синій колір. Кава натуральна крохмалю не містить і йод забарвлює рідину в жовтуватий колір, що поступово зникає.

   Одна з властивостей крохмалю - утворювати синій колір з розчином йоду дає змогу виявити заміну масла маргарином.
   Маргарин, що випускається промисловістю, згідно технічних умов повинен містити добавку кунжутного масла. З 1915 р. було дозволено заміняти це масло картопляним крохмалем. Маргарин містить його в кількості 0,2%.
   Виявлення крохмалю. Розплавити невелику кількість маргарину на малому вогні або на водяній бані. Водяний шар, що утворився внизу під шаром жиру, відібрати піпеткою, помістивши в іншу пробірку, розбавити водою двічі і нагріти до кипіння. Після охолодження додати 2 краплини розчину йоду. Рідина набуде синього кольору.

    Як визначити підроблений мед?
    Визначте, чи є в меді крохмаль наступним чином: розчиніть чайну ложку меду в чашці дистильованої води і капніть туди 3-4 краплини йоду. Вода посиніє, якщо в меді був крохмаль.


Немає коментарів:

Дописати коментар